باغبانان نمونه

آشنايي با تمامي روشهاي علمي و نوين باغباني را از ما بخواهيد

خواص ضدسرطانی گوجه فرنگی
خواص ضدسرطانی گوجه فرنگی
محققان می گويند عناصری در گوجه فرنگی وجود دارد که به مقابله با سرطان پروستات کمک می کنند.
تاکنون تصور می شد که تنها يکی از اين عناصر شيميايی به نام ليکوپين (lycopene)، دارای خواص ضدسرطانی است.
اما محققان دانشگاه های ايالتی ايلينویز و اوهايو پی برده اند که عناصر شيميايی ديگری در گوجه فرنگی وجود دارد که بر تاثير ليکوپين می افزايد.
اين مطالعه که نتايج آن در نشريه موسسه ملی سرطان آمريکا چاپ شده، نتيجه گيری کرده است که قرص های مکمل ليکوپين تاثير محدودی در مبارزه با سرطان دارند.
پروفسور جان اردمن، محقق اصلی مطالعه، گفت: ''در گذشته معلوم نبود که آيا ليکوپين به تنهايی نقش محافظتی دارد يا خير. اما مطالعه ما اکنون نشان می دهد که ليکوپين تنها يکی از عوامل دخيل در کاهش خطر سرطان پروستات است.''


ادامه مطلب
[ چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391 ] [ 21:42 ] [ سید منصور هاشمی ] [ ]
پیاز و پیازچه

 

این گیاه را بومی فلسطین و هندوستان و چین می دانند که از آنجا به دسایر کشورهای جهان راه یافته است. گیاهی است دو ساله و دارای ریشه های سطحی.انتهای ساقه ی پیاز در خاک به صورت استوانه ای به مرور ضخیم شده که برگها یا لایه های پیاز به طور منظم در اطراف آن قرار می گیرند و مواد مختلف غذایی در آنها ذخیره می شود. روزها بلند و آفتابی باعث تشکیل لایه های قسمت خوراکی شده و رشد برگ ها را کاهش می دهد.

مواد غذایی از برگهای هوایی به برگهای زیرزمینی هدایت شده و در انجا ذخیره میشود. بهترین فصل کشت پیاز در نواحی معتدل،اوایل بهار است.پیاز احتیاج زیادی به نور دارد، بنابراین روزهای آفتابی در رشد ونمو آن تاثیر زیادی دارد.پیاز طالب خاکهای نیمه سنگین و در عین حال قوی می باشد.مواد غذایی مورد نیاز گیاه ازت، فسفرو پتاس و کود حیوانی پوسیده می باشد.چنانچه هدف از کشت،استفاده از پیاز و پیازچه با هم باشد،بذر را باید با تراکم بیشتری کاشت و کشت آنها باید به صورت خطی انجام شود. فاصله ی خطوط حدود 20 سانتی متر و فاصله ی بذر ها 3 سانتی متر خواهد بود که با کشیدن پیازچه ها وتنک کردن ردیف ها، فاصله بوته ها را به 8 تا 10 سانتی متر برسانید تا فضای کافی برای رشد غده ها و درشت شدن پیازها ایجاد شود و منتظر بمانید تا حدود 40 درصد سبزی بوته ها پژمرده شده و از آب دادن به آن خودداری نموده و تا زمین کاملا خشک شود آن وقت اقدام به برداشت آن نمایید.

[ یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390 ] [ 11:22 ] [ مهیا فغان ] [ ]
شاهی

موطن اصلی این گیاه اروپای جنوبی و آسیای صغیر بوده است.

بذر شاهی را می توانید در نواحی معتدل در فصل های بهار و پاییز بکارید.برای نتیجه بهتر باید دقت کرد که بذر را به صورت متراکم کشت نکنید و بهتر است پس از رویش برای رشد بهتر و قوی تر شدن، آنرا تنک کنید توجه داشته باشید در موقع تنک کردن ،زمین باید مرطوب باشد و گیاه از زمین اصطلاحا کنده نشود. و از سبزیجات تنک شده هرچند برگهای آنها لاغر و ضعیف باشد می توانید جهت مصرف استفاذه نمایید.ببرای هر متر مربع 1.5 گرم بذر مرغوب کفایت می کند و همین متراژ چه در باغچه و چه در جعبه و گلدان برای تامین نیاز یک خانواده کافی است.

 این گیاه دارای ویتامین های A,C  واملاح معدنی مثل کلسیم و پتاس می باشد که برای کم خونی و تصفیه خون کاربرد دارد.

[ پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 ] [ 0:55 ] [ مهیا فغان ] [ ]
جعفری

این گیاه بومی اروپای شرقی و آسیای غربی است و به صورت خودرو در سواحل مدیترانه روییده و از یان مناطق به سایر کشورهای جهان برده شده است.

گیاهی است دو ساله یا چندساله که دوره ی رویش آن کوتاه است.در منازل بهتر است محل های سایه آفتاب را برای کشت جعفری انتخاب نمود و همانند شاهی اقدام به کاشت بذر آن نمایید. جعفری نسبت به سرما بسیار مقاوم است.بنابراین در مناطقی با آب و هوای خنک بازدهی بهتری خواهد داشت.یخبندان را تا 7 ردجه تحمل می کند و در مقابل سرما بسیار مقاوم و در برابر خشکی بسیار حساس است.برای هر متر مربع 1 گرم بذر مرغوب کفایت می کند.رنگ بذر جعفری سبز مایل به خاکستری می باشد.

این سبزی دو سال میماند و نیازی به کشت هر ساله ی آن نیست. زمین محل کشت این گیاه باید نرم، مرطوب و دارای مواد غذایی کافی باشد.پس از چند بار برداشت جعفری باید به آن 50 تا 100 گرم(حدود 4 مشت) کود اوره (شکری) به عنوان کود سرک برای هر 5 متر مربع زمین یا جعبه و گلدان داده شود.سعی کنید این کئد را به طور یکنواخت در محل کشت گیاه پخش کنید و یکجا پای بوته نریزید زیرا این کار باعث سوزاندن و خشک شدن بوته ها می شود.

در سطوح کوچک این گیاه را با چاقو برداشت می نمایند.زرد شدن برگها  و کناره ی برگها به علت کمبود مولیبدن و منیزیم است. پس از هر برداشت بذای تقویت آن از کود ازته استفاده نمایید. کود دامیی نپوسیده برای رشدونمو این گیاه مناسب نمی باشد و باعث اختلال در رشد آن می شود.

این گیاه دارای مقادیر زیادی املاح معدنی کلسیم آهنقند و ویتامین های A,B و مقادیر زیادی روغن های فرار اتری مانند مرستیسن و آپیول می باشد.

[ پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 ] [ 0:55 ] [ مهیا فغان ] [ ]
تره ایرانی

                                  

همانطور که از نام آن پیداست موطن اصلی آن ایران است واز ایران به سایر نقاط جهان راه یافته است. این سبزی از خانواده ی پیاز است.سبزی هایی از قبیل پیازچه،موسیر و سیر جزو این خانواده هستند که دارای غده ی کوچکتر و سفیدرنگ تر از پیازچه بووده و از برگهای آن به عنوان سبزی خوردن استفاده میشود.

برگهای آن نسبتا پهن و بلند و تقریبا گوشتی و به رنگ سبز تیره است که در مقابل سرما مقاوم است.در فارسی به آن (گند نای) می گفته اند. در اکثر فرهنگ های لغت، از همان کلمه یتره فرنگی استفاده می شود و در برخی از کیب آنرا آلیوم پروم نامیده اند

بذر این سبزی را می توان در فصل بهار و پاییز به صورت خطی با فاصله ی 20 سانتی متری در قسمت سایه آفتاب درون باغچه یا جعبه و گلدان بکارید. برای هر متر مربع متر مربع 2 گرم بذر مرغوب کافی می باشد. پس از سبز شدن در حالی که بوته ها کوچک و ریز هستند و هنوز خوراکی نشده اتد؛بهتر است آنها را با قیچی از یک سانتی متری خاک چیده و به مصرف رسانده تا در  رویش بعدی برگها بزرگتر، قوی و خوراکی و مرغوب تر شوند. این سبزی چند سال دوام می آورد و  نیاز به کشت همه ساله ندارد.ولی به مقدار کود ازته پس از برداشت مرحله اولیه نیاز دارد و در آب و هوای معتدل سرد و مرطوب بازدهی آن بیشتر است. اگر به صورت ردیفی در کرت کاشته شود عملیات وجین و سله شکنی به آسانی در آن انجام می گیرد.

فاصله ی ردیف ها بین 20 تا 25 سانتی متر می باشد.

این گیاه دارای ویتامین A ,B1,Cو پتاسیم، آهن و املاح معدنی زیادی است.

[ پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 ] [ 0:54 ] [ مهیا فغان ] [ ]
ترخون

گفته می شود موطن اصلی این گیاه سیبری است.

ترخون گیاهی دائمی و دارای ساقه های علفی و صاف بوده و برگهای آن به رنگ سبز روشن تا سبز تیره ونیزه ای شکل است.

ترخون در آب و هوای معتدل و خاک های سبک به خوبی رشد می کند. نسبت به سرما تا حدودی مقاوم است وتا 10 درجه زیر صفر را تحمل میکند.به نور زیاد احتیاج ندارد و در سایه آفتاب نیز به عمل می آید. بنابراین در پشت پنجره ی آفتابگیر خانه و یا دربالکنها و راهپله های نوردار،در داخلگلدان یا جعبه های چوبی یا سفالی به خوبی به رشد خود ادامه میدهد.

این گیاه از طریق تقسیم بوته و یا ریشه تکثیر می شود و به طور ردیفی در فاصله ی 50*40 سانتی متری باید کاشته شود که محلی برای رشد و نمو داشته باشد.سله شکنی و وجین علف هرز باید به طور مرتب انجام گیرد.حداکثر عمر مطلوب آن 3 تا 4 سال است که بعد از این مدت باید گیاه جدید و جوان را جایگزین کرد.

این گیاه از سبزی های معطر وبهاری است که به عنوان سبزی خوردن و یا برای معطر کردن ترشی ها و سالادها مورد استفاده قرار می گیرد.

[ پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 ] [ 0:53 ] [ مهیا فغان ] [ ]
سبزیکاری در منزل(2)

اسفناج :

موطن اصلی این گیاه به صورت خودرو در ایران و افغانستان میباشد و در 2000سال پیش توسط یونانیان و رومیان شناخته شده است.به احتمال قوی اصل آن از ایران است.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیستم مرداد 1390 ] [ 16:5 ] [ مهیا فغان ] [ ]
ریحان :

بذر این سبزی را در اوایل بهار و پاییز به صورت خطی یا ردیفی به طوری که فاصله ی خطوط حدود 20 سانتی متر باشد،پس از رفع سرمای بهاره کشت شود.

چناچه در هوای سرد بکارید، سبز نمیشود.برای هر متر مربع 1.5 گرم بذر مرغوب کفایت می کند.لازم به تذکر است که که محل کاشت آن باید آفتاب گیر یا سایه آفتاب بوده و قدری تنک تر کاشته شود. پس از رشد و هنگام چیدن باید دو یا سه بند از سطح خاک بالاتر آنرا بچینید و اگر از کف بریده شود ساقه های اصلی آن خشک میشود.

ریحان سبز

[ شنبه نهم بهمن 1389 ] [ 12:32 ] [ مهیا فغان ] [ ]مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،